Úvodní stránka » Ze života » Nekonečný seriál: Jak jsme budovali HANDI HELP. díl 1. – Proč?

Nekonečný seriál: Jak jsme budovali HANDI HELP. díl 1. – Proč?

Proč?

Nevím.

Nevím, kde se v nás před lety vzal ten nápad, že bychom mohli vybudovat něco, co bude dávat práci vyšší smysl. Nevím, proč jsme se rozhodli zaměřit se právě na handicapované spoluobčany. Jednou jsme prostě začali. Pomalinku, bez zjevných ambicí stvořit něco velkého. Prozkoumávali jsme neznámý prostor kousek po kousku a sáli nové informace jako houba. Po letech jsme zjistili 2 věci. Za prvé, že jsme si to představovali jako Hurvínek válku, a za druhé, že tohoto víme zatraceně málo a je stále se co učit, když chceme něco rozjet. Na konci roku 2014 přišlo zásadní rozhodnutí, že do toho půjdeme s plnou vervou a uděláme maximum proto, abychom naplnili naše představy.

Naší dlouhodobou vizí, je vytvořit komerčně úspěšnou firmu, kde na všech úrovních firmy, od výroby po nejvyšší management, jsou posty obsazeny handicapovanými a výsledky jejich práce přetváří handicap jednotlivých spolupracovníků do konkurenční výhody. Každý z těchto spolupracovníků si musí být vědom své odpovědnosti vůči firmě, vůči svým kolegům, ale také vůči svému okolí, kterému jde příkladem. Příkladem, že ani handicap není překážkou pro úspěšný profesní život.

Takže, teď jsme si zafilosofovali a zpět do práce. Po necelých 4 měsících usilovné práce jsme pochopili, že to bude ještě těžší, než jsme si mysleli. Na druhou stranu nás musím pochválit, protože si myslím, že se nám pomalinku dostává pod kůži opravdovost sociálního podnikání a že i v diskuzích s okolím jsme schopni věcně argumentovat a bourat určité zažité stereotypy.

A tak co je vlastně to sociální podnikání? Nebudu se ohánět definicí, kterou naleznete kdekoli v moudrých knihách nebo na internetu, ale pokusím se Vám to vysvětlit tak, jak to chápeme my. Sociální podnikání nemá nic společného s charitou (nic proti charitě, její práce je velice prospěšná a díky Bohu za ní) ani s dobročinností. Sociální podnikání je především byznys. Tvrdý byznys, který jako každé podnikání, si musí umět na sebe vydělat. Tento cíl je prioritní, nejdůležitější, ať si říká, kdo chce, co chce. V dnešní době není možné provozovat nic bez peněz, ať již jsou získávány jakkoli. Sociální podnikání je spíše o účelovém využití získaných prostředků a o orientaci firmy z pohledu cílové skupiny zaměstnanců. Koncepce celé firmy je postavena tak, aby práce zdravotně postižených byla konkurence schopná, trhem akceptovatelná a co nejvíce zisková, nejlépe i v případě, pokud se sníží státní dotace. Současně s rozvojem firmy budeme budovat nová a nová pracovní místa pro další, dosud nezapojené handicapované. Ne nadarmo se říká: „Příklady táhnou.“.    

Nezatracuji ani firmy, které chápou zaměstnávání zdravotně handicapovaných lidí pouze jako zdroj levné pracovní síly, protože i tento přístup má svá pozitiva a tím je mimo jiné zaměstnanost daných lidí a jejich částečná nezávislost na státu resp. dávkách. Toto ale není sociální podnikání a argumentace typu „vždyť jim dávám práci a peníze“ neberu. Právě tyto firmy pak nastavují další handicapy a bariéry vůči této skupině lidí. Jejich zaměstnanci pak získávají nálepku pouhé nekvalifikované pracovní síly a v případě, že by byla zrušena podpora státu (tj. dotace na handicapovaného zaměstnance), tak by okamžitě u těchto firem došlo k propouštění, protože dané místo bylo obsazeno tímto pracovníkem jen proto, že je díky dotaci levný.

Nemyslím si, že máme patent na rozum a že všechno víme nejlépe, jen se snažíme otevřeně vyjádřit své názory a postoje. Teď určitě spousta z vás dostala chuť pustit se do diskuze. To je dobře! Jen otevřený dialog může posouvat věci dál. Budu velice rád, pokud zde vyjádříte svůj názor, příp. nám dáte další dobré typy. Stejně tak si cením i kritických a nesouhlasných názorů, které taktéž obohatí naši diskuzi.

Moudro na závěr: „Nehledej lehkou cestu. Po té jde spousta lidí a nevede nikam.“  (Tomáš Baťa)

Buďte dobří.

Jiří Mareš

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.